Pivo z dešťovky – Zmoklá sova 11°

Pivo Zmoklá sova bylo vařeno jako dešťová verze klasického ležáku od břeclavského minipivovaru Frankies a tudíž klasického ležáku plzeňského typu. Byl použit pouze plzeňský slad, žatecké chmely a kvasnice, jediným rozdílem tedy bylo použití dešťové vody. Zmoklá sova byla uvařena tradičním způsobem na dva rmuty a kvašena v otevřené spilce. Výsledné pivo má 11,7% EPM a hořkost 28,2 IBU.

Úprava dešťové vody proběhla především ultrafiltrací ve spolupráci se společností Asio, s.r.o. Zapojený je předfiltr 10um, pak aktivní uhlí, pak předfiltr 0,5um a pak je UF (modul určený i na pitnou vodu, odstraní bakterie a případně viry). Jelikož byla voda dost měkká, bylo přidáno trochu vápníku, chutnala potom lépe.

Pivo vyrobené z vyčištěné dešťové vody ale podle platné legislativy není možné prodávat. Účelem je ukázat, že dešťová voda není jen odpad, který najde využití maximálně při zalévání zahrady. Firma Asio bude pivo nabízet jako dárek na svých seminářích. Zdarma bude na čepu pravděpodobně také na stavebním veletrhu v Brně, který se uskuteční na konci února. Zmoklé sovy vyrobili 500 litrů.

Zdroj: asio.cz