Díky malé moravské firmě už vám auto nikdo neodtáhne. V Praze je to ale jinak.

Chcete-li mít přehled a získávat upozornění na možný odtah vozu kvůli čištění ulice, stačí, když se zaregistrujete  webu cisteniulic.cz v některém z mnoha míst, kde působí startup Urbitech.

Pak si můžete vybrat ulici nebo ulice, ve kterých parkujete, a zvolit si, jestli chcete dostávat upozornění esemeskou nebo e-mailem. Taky si můžete nastavit časový předstih, s jakým chcete být na blokové čistění upozornění. Urbitech se pak ve spolupráci s městy a obcemi stará o to, aby data byla opravdu aktuální.

Poskytovatel této služby dokáže reagovat i na případné změny plánu, které město udělá. Stačí, aby přišel pořádný déšť, a čištění rázem ztrácí smysl, takže ho město o den dva posune. A pokud to dají vědět jenom dodatečnou cedulkou, většina lidí si změny nemá šanci všimnout. Právě proto startup považuje službu, kterou nabízí za velmi přínosnou – všechny změny se dozvíte hned.

Tam, kde služba funguje, většinou není se spoluprací s vedením obce problém, míní startup, je tedy více či méně garantováno, že se klienti dozvědí včas i o přesunu čištění na poslední chvíli. I když ještě lepší by samozřejmě bylo, kdyby byla veřejná správa otevřenější a data poskytovala pomocí aplikačního rozhraní, abychom je jen mohli přebírat do našeho programu. Ale to je asi hudba budoucnosti, zatím jsme rádi, že nám je aspoň posílají na základě smlouvy, tvrdí zástupci z Urbitechu.

Firma je původně z Moravy, respektive ze Slovácka, mezi první větší města patřily Zlín a různé části Brna. Pak se působnost rozšířila i do Čech a dnes jsou pokryty třeba Louny, Tábor, Cheb, Chrudim, Ústí nad Orlicí, Třebíč nebo Uherské Hradiště. V Praze zatím služba není k dispozici. Jednání bohužel nevyšlo – pravděpodobně kvůli velkým penězům, které vydělávají odtahové služby a odstavná parkoviště. Podle Urbitechu to vypadá, že pro zodpovědné jedince hraje roli spíš osobní prospěch, než aby dali přednost řešení vhodnému pro občany.

Převzato z svetchytre.cz