Ostrava bude mít chytrou zastávku. Její podobu mohou vybrat obyvatelé.

Informační technologie umožňují udělat ze zastávky místo, které nemá jen jeden pevně vymezený účel. Cílem je pomocí různých technologií zlepšit komunikaci města s občany, aktivovat občanskou společnost a nabídnout jí různé služby.

Na stránkách www.icitypoint.eu mohou zájemci rozhodnout například o vybavení zastávky mobiliářem, ale i o typu internetového připojení nebo zobrazovaných informací. Síť chytrých zastávek by mohla fungovat jako

Podle autorů projektu z ostravského dopravního podniku je však potřeba, aby chytrá zastávka nezůstala osamocená a po městě bylo více míst, které poskytují inovativní veřejné služby. Město by pak tomu mělo přizpůsobit svoje investice.

Ostravský dopravní podnik patří v Česku k těm, které přinášejí nejvíce inovativních řešení do MHD. Jízdenky je možné platit přes SMS, přímo ve voze si je lze koupit bezkontaktní platební kartou, na niž si lze nahrát předplatní jízdenku. Samozřejmostí jsou elektronické panely na zastávkách s aktuálními časy odjezdů. Cestující mohou využívat mobilní aplikaci s aktuálními dopravními informacemi a ve vozech je dostupná Wi-Fi síť.

 

Převzato z svetchytre.cz