Podpora obnovitelné energie prostřednictvím diverzifikovaného cestovního ruchu ve Španělsku

Severozápadní region Murcie se vyznačuje četnými stavbami, intenzivním zemědělstvím a rozsáhlým využíváním energie. Cestovní ruch v této oblasti je zároveň poměrně staromódní s velmi malou diverzifikací.

zdroj: pixabay.com

V této souvislosti se zrodil nápad, spojit udržitelný cestovní ruch na venkově s teoretickým i praktickým vzděláváním návštěvníků všech věkových skupin, ve věci obnovitelných zdrojů energie.

Podpora RDP – Rural Development Programme (Program rozvoje venkova) byla použita pro návrhy obsahu školících kurzů a souvisejících výukových souprav o obnovitelné energii pro všechny věkové kategorie a úrovně znalostí. Kromě toho byla budova vzdělávacího střediska postavena pouze pomocí technik biokonstrukce. Součástí komplexu je přednášková místnost a ubytování pro rodiny a skupiny až devíti lidí.

Po prvním roce provozu bylo dosaženo obratu 25 000 EUR, pocházejícího 60% z poradenských a inženýrských projektů, 25% ze školicích kurzů a 15% z ubytování a prohlídek budovy s průvodcem. Kurzy  jsou zahrnuty do učebních osnov Engineers Official Association of Murcia. Místní veřejná podpora byla velmi silná, mezi veřejnou správou a dalšími podniky vzrostl zájem o projekt. Projekt prokazatelně zvýšil povědomí o potenciálu obnovitelné energie.

 

Více informací o projektu naleznete v angličtině na stránkách Evropské sítě pro rozvoj venkova enrd.ec.europa.eu