Voda teče, kde nemá? Chytrý vodoměr to pozná a sám ji zavře

Vytopený byt vodou z pračky, zapomenutou otevřenou vodovodní baterií, netěsnícím ventilem bojleru nebo v extrémním případě i prasklou stoupačkou. To jsou situace, které nejsou nijak neobvyklé. Následky ale bývají drahé. 

eVodník v konkrétní nemovitosti neustále monitoruje stav spotřebovávané vody, a jakmile vyhodnotí, že jí někde odtéká více, než je z dlouhodobého hlediska běžné, začne konat. Především tedy sám zavře přívod vody a pošle hlášení majiteli nebo správci budovy na mobilní telefon a do e-mailové schránky. S určenou osobou ale komunikuje i tehdy, když je vše v pořádku. Systém si totiž kontinuálně vede záznamy o spotřebě, které pak předává dál.

Připojený k Wi-Fi

Srdcem eVodníka je řídicí jednotka v podobě malé černé skřínky, která dokáže v reálném čase monitorovat spotřebu vody, hlídat maximální množství proteklé vody bez přerušení na základě nastavených limitů, vyhodnocovat úniky vody a regulovat její spotřebu. Řídicí jednotka si nenechává důležitá data pro sebe, ale díky tomu, že má v sobě zabudovaný Wi-Fi modem, dokáže tato data sdílet. V případě krizové situace i SMS zprávou.

Zatímco výpadek internetového připojení fungování eVodníka neohrozí, pouze dočasně nedochází k odesílání dat, výpadek elektřiny už je větší problém. „Když dojde k výpadku proudu, eVodník ochrannou funkci během přerušené dodávky neplní. Zachovává si ale funkci měření spotřeby vody a po obnovení dodávky elektrického proudu se automaticky uvede do pohotovosti a nastavení, které bylo aktuální před výpadkem elektrické energie,“ vysvětluje Pavel Hloušek ze společnosti Unisavers, která eVodníka, jenž se dá pořídit od necelých dvaceti tisíc korun, vyvinula a nabízí.

Ovládá se přes aplikaci

Celý systém se ovládá prostřednictvím aplikace, kterou je možné si stáhnout do mobilu, tabletu nebo počítače. Aplikace umožňuje vytvořit nejrůznější druhy přístupů do systému. Zjištěná data v podobě výpisů o spotřebě vody, ceně spotřebované vody, trendech spotřeby vody, událostech, které v daném měsíci v systému vznikly, a další informace lze sledovat pomocí grafů a tabulek. Data lze totiž exportovat do nejrůznějších formátů, například PDF nebo XML. Není ale potřeba jen čekat na výpisy, protože do aplikace se lze podívat kdykoliv.

Systém podle Pavla Hlouška funguje stoprocentně a hlášení nejsou zmatečná. Ačkoliv v minulosti museli řešit situace, které se jako falešné poplachy mohly jevit. Nakonec se ale ukázalo, že eVodník nelhal. „eVodník například upozornil majitele dřevostavby, kteří odjeli na dovolenou, že odběr vody překračuje limity. Vodu proto vypnul. I když byl náš zákazník přesvědčený o tom, že hlášení bylo chybové, protože v domě v té době nikdo nebyl, nakonec se zjistilo, že řemeslníci pracující na vedlejším domě si k sousedům na zahradu chodili omývat nářadí. To samozřejmě není žádná havarijní situace, ale i tak je to nepříjemné narušení soukromí, které navíc může vytáhnout z kapsy pár stokorun,“ říká Pavel Hloušek.

Včasné uzavření přívodu vody v případě havárie může zachránit majetek vysoké hodnoty. U bytů a domů unikající voda způsobuje pestrou škálu škod. „Mohou být v řádech několika tisíc po stovky tisíc korun. Záleží obvykle na tom, jak a čím je domácnost vybavená. A zda se jedná o byt, nebo rodinný dům,“ vysvětluje Jan Marek z Generali. V případě budov se speciálním vybavením, například u už zmíněné Akademie věd ČR, pak případné škody mohou být vzhledem k drahému vybavení i v řádech milionů korun.

 

Převzato z svetchytre.cz