Nelíbí se vám něco v Praze? Vyfoťte to a pošlete rovnou na magistrát!

Černé skládky, poničené lavičky, nefunkční lampy pouličního osvětlení, nelegální bannery na zábradlí, nezajištěné výkopy a nově třeba i nespokojenost chováním úředníka. To je výčet jen několika situací, na které mohou občané v Praze úředníky jednoduše upozornit prostřednictvím aplikace Změňte.to, která funguje na mobilních telefonech na webovém rozhraní. 

„Nová verze aplikace přináší dvě hlavní novinky: tou první je úprava uživatelského rozhraní posouvající aplikaci směrem k větší přehlednosti a intuitivnosti zadávání podnětů ke zlepšení. Druhou významnou novinkou je přidání funkce „Hodnocení úřadu“, která poskytuje každému občanovi možnost podat zpětnou vazbu na fungování úřadů spadajících pod Magistrát hlavního města Prahy,“ říká k aktualizaci mobilní aplikace Michal Fišer, generální ředitel městské společnosti Operátor ICT, a.s., která má na starosti testování a implementaci chytrých technologií a řešení v hlavním městě.

Lze kritizovat i chválit

Bezplatná aplikace, která funguje na operačních systémech Android i iOS, není datově objemná, lze si ji stáhnout během chvíle. Dostupná je i přes webové rozhraní, to ale postrádá některé užitečné funkce mobilní aplikace, například automatické určování polohy. To, co se vám nelíbí tedy vyfotíte a aplikace dodá přesné souřadnice. Pak už jen stačí stačí problém popsat, uvést vlastní e-mail, na který by se měli úředníci magistrátu ozvat a jedním kliknutím stížnost odeslat. Kromě stížností lze odesílat také pochvaly a další náměty.

Už nyní se podle magistrátu plánuje další rozšíření mobilní aplikace Změňte.to, a to především zkrácení doby vyřizování jednotlivých podnětů a následné začlenění aplikace Změňte.to do aplikace Moje Praha. Cílem je rovněž poskytnout mobilní aplikaci jednotlivým městským částem tak, aby i pro ně mohla sloužit jako jednotný zdroj zpětné vazby od obyvatel.

Podobným způsobem jako Změňte.to funguje například i aplikace Zlepšeme Česko. Ta umožňuje kromě jiného také pátrání po zmizelých osobách a zvířatech, případně je možné dostávat pravidelné notifikace o dění na určitém místě.

Převzato z svetchytre.cz