Studijní cesta zástupců jihomoravských měst a obcí do Litoměřic
Regionální rozvojová agentura jižní Moravy uspořádala ve dnech 7. a 8. října 2019 studijní cestu do Litoměřic. Akce se zúčastnilo 33 zástupců jihomoravských obcí a měst, většinou pak starostů. Ti měli příležitost inspirovat se příklady úspěšně aplikovaných chytrých řešeních v Jesenici, Buštěhradě a Litoměřicích. Studijní cesta se uskutečnila v rámci programu SMART JMK, který s podporou Jihomoravského kraje RRA JM realizuje.
Se starostou a místostarosty Jesenice a ředitelkou odboru kultury si účastníci studijní cesty vyměňovali zkušenosti s aktivním marketingem obce a snahou o zapojování místních do veřejného dění, především pak ale o plánovaných úsporách v připravovaných školských objektech a o místním několikrát oceněném veřejném osvětlení. Jesenické veřejné osvětlení totiž reaguje na noční dobu změnou intenzity svícení a vyzařovaného spektra, navíc s úsporným spínáním na fotobuňku. V Buštěhradě poté navštívili Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT, kde se dozvěděli o trendech energetických úspor a problematice/příležitostech jejich zavádění v obecním majetku. Tyto skutečnosti byly následně v praxi ověřeny v ZŠ Buštěhrad za účasti pana ředitele a paní starostky Buštěhradu, kteří se podíleli na přípravě rekonstrukce školních budov. Druhý den pak pokračoval program v Litoměřicích, kde jihomoravany s velkým potěšením z jejich hojného zájmu přivítal místní starosta. Program zajistil vedoucí odboru Smart City a sám představil unikátní energetickou politiku města, v které jsou leadery mezi českými městy. Prohlídka realizací této politiky vedla především do MŠ zrekonstruované do nízkoenergetického standardu a s dalšími úspornými opatřeními, včetně fotovoltaické elektrárny pokrývající celou spotřebu elektrické energie. Další realizovaný projekt byl představen v budově městského úřadu, která ve svých sklepních prostorech kumuluje dešťovou vodu pro zpětné využití na splachování v budově. Zájem vzbudila i flotila města, kterou v naprosté většině tvoří elektromobily.
Zástupci obcí aktivně čerpali inspirace pro své projektové záměry, komunikovali a vyměňovali si kontakty nejen s prezentujícími hosty, ale i mezi sebou. Většina obcí také vyjádřila zájem aktivně se zapojit do dalších aktivit programu SMART JMK, mezi něž v další fázi patří hrazená odborná expertní podpora v rozvoji chytrých obecních řešení. O tuto podporu se mohou ucházet všechny obce Jihomoravského kraje.
Prezentace z UCEEB a o energetické politice města Litoměřice jsou ke stažení zde: https://www.smart-jmk.cz/informace/archiv/.